Alüminyum profillere ısı bariyeri takma

Isı yalıtım bariyerleri alüminyum profilleri termal olarak bölümlemeye yarayan plastiklerdir. Başka bir deyişle, alüminyum pencerelerin ısı yalıtımı sağlaması için alüminyum profillerin iç ve dış kabukları arasına plastik profiller yerleştirilir ve ısı köprüsü oluşması engellenir. Peki bu plastik ısı yalıtım profilleri, alüminyum profillere nasıl monte edilir? Kayma değerlerinin standartlarca belirtilen değerleri tutması nasıl sağlanır? Dünyanın ilk ve önde gelen ısı yalıtım bariyeri üreticisi Ensinger firmasının insulbar marka ısı bariyerleri için önerdiği ısı yalıtım profili takma prosesi aşağıdaki gibidir.

sırasıyla 4 aşamada gerçekleştirilir:

alüminyum profillere ısı bariyeri takma

Alüminyum profillere diş açılması

(ingilizcesi: knurling)

Önce mutlaka okuyun: Alüminyum profillere diş açmada dikkat edilecek noktalar nelerdir?
Alüminyum profillerde ısı yalıtım bariyerlerinin gireceği kanallara diş açılması işlemi kayma mukavemetini güçlendirmek amacı ile yapılır. Bu işlem doğru yapılmadığı takdirde ısı bariyerleri alüminyum profil kanallarına yeterince sıkışmaz ve rijitlik testinde (shear stress test) profillerin istenen değerleri vermemesine sebep olur. Diş açma (knurling) makinaları sertleştirilmiş özel 2 diskin alüminyum profil üzerinde yürütülmesi prensibi ile çalışır. Uygun bir diş açma işleminde alüminyum profillerde keskin dişler oluşmalı ve bu dişler arasındaki boşluklar dişlerden 3 kat fazla alana sahip olmalıdır. Böylece 2 materyal arasındaki en uygun tutunma sağlanmış olur.

Isı bariyerlerinin alüminyum profillerdeki bariyer yuvalarının içine sürülmesi

(ingilizcesi:  assembly, insertion)

Bugün Ensinger gibi poliamit yalıtım bariyeri üreticileri profilleri sadece boy profiller olarak değil isteğe göre bobin olarak da sevk etmektedir. İster boy olarak olsun ister bobin olarak yalıtım profillerinin alüminyum profillere sürülmesini kolaylaştırmak için geliştirilmiş makinalar mevcuttur. Müller ısı bariyeri takma makinaları, diş açma ve bariyer takma aşamalarını birleştirerek zamandan tasarruf sağlar.

Isı bariyerlerinin alüminyum profillere sıkıştırılması

(ingilizcesi: curling, crimping, rolling)

Alüminyum profil kanallarına sürülmüş olan ısı yalıtım profillerinin sıkıştırılması işlemi (rolling / crimping) yine bu iş için tasarlanmış makinalar yardımıyla olur. İyi bir sıkıştırma işlemi için profillerin boyutlarına en uygun ayarlar makinaya otomatik yada manuel olarak girilir. Sıkıştırma işlemi sırasında dönmeler, kırılmalar yaşanmaması için baskı ayarları özenle yapılmış olmalıdır. Dönme, kırılma yada iyi sıkışmama gibi problemlerin sebebi ısı yalıtım bariyerleri olabildiği gibi çoğu zaman profile göre doğru ayarlanmamış disklerin oluşturduğu baskıdan kaynaklanmaktadır. Müller ısı bariyeri sıkma makinaları, insan hatalarından oluşacak problemleri önlemek amacı ile profillerin sıkma disklerine mesafelerini ayarlayan ölçülerinin bilgisayara girilebilmesini ve bu veritabanını kullanarak tüm profil ayarlarının otomatik olarak yapılmasını sağlayabilmektedir. Bu tam otomatik makinalardan birini en son Türkiye’de Burak Alüminyum’a verdiler.

Rijitlik – Kayma mukavemeti testi

(ingilizcesi: rigidity test)

Isı bariyerlerinin alüminyum profillere iyi tutunup tutunmadığı test ettiğimiz aşamadır. Kayma mukavemeti testi (shear test) sayesinde kompozit profillerin doğru montajı test edilmiş olur. Ensinger poliamit yalıtım bariyerlerinde bulunan co-ex misinalar elektrostatik toz boyama işlemi sırasında alüminyum profil yüzeylerine yapıştığı için kayma mukavemetine olumlu etki yapmaktadır. Ancak bu misinaların asıl görevi sızdırmazlıktır ve kayma mukavemetine sağlayacağı olumlu etki geçici olduğundan yanıltıcıdır. İyi bir sıkma işlemi uygun diş açma ve uygun sıkıştırma işlemleri ile gerçekleştirilir.

Bu aşamaların tümü sektör için özel tasarlanmış makinalarla gerçekleştirilir. Aşağıdaki videoda otomatik diş açma ve ısı bariyeri takma makinalarının çalışmasını izleyebilirsiniz. Gördüğünüz üzere bu şekilde yukarıda bahsedilen 4 aşama birleştirilerek zamandan tasarruf sağlanmaktadır.

Müller Technologies Isı Yalıtım Bariyeri Montaj Makinaları

Isı yalıtımlı alüminyum profillerin dünyada ilk kez kullanılmaya başlanmasında ısı yalıtım bariyeri üreticisi Alman Ensinger firmasının ve alüminyum profillere ısı bariyerlerinin yerleştirilmesi ve sıkıştırılması için makinalar üreten İsviçreli Müller firmasının ortak çalışmalarının katkıları büyüktür. Isı yalıtımı için geliştirilen poliamit plastikten üretilen bariyerlerin alüminyum profillere monte edilerek kompozit profillerin oluşturulmasında hassas ve kontrollü bir üretim prosesi gerekmektedir. Müller Technologies firması bu amaçla 1966’dan beri makinalarını büyük alüminyum ekstrüzyon firmalarının ve sistem üreticilerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmektedir. Bugün dünyanın önde gelen alüminyum ekstrüzyon firmaları ve mimari alüminyum sistemleri üreticileri Müller ürünlerini kullanmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: www.muller.ch/en/

 

Müller ısı yalıtım bariyeri takma makinasının işleyişini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz: