Alman plastik devi Ensinger

Ensinger, dünyanın önde gelen yüksek hassasiyetli teknik plastik geliştiricisi ve üreticisidir. Ensinger tarafından üretilen plastikler bugün mekanik mühendisliği, medikal teknolojiler, otomotiv, denizcilik, havacılık, uzay, inşaat vb. birçok sektörde güvenle kullanılmaktadır. Termoplastik malzemelere dayanan teknik çözümler gıda, elektrik ve yarı iletken sektörlerinde de yaygın olarak kullanılıyor. Hangi sektör olursa olsun Ensinger’in plastik çözümleri göze çarpan ekonomi ve performans avantajları sayesinde itibar görmektedirler.

33 ülkede 2300’ün üzerinde çalışan

1966 yılında kurulan Ensinger, bugün 2300’den fazla çalışanı ve 33 ülkeye yayılmış satış temsilcilikleri ile sektörüne öncülük etmektedir. Kanıtlanmış üretim tekniklerinin daha da geliştirilmesi, yeni uygulamalar ve gösterdiği uluslararası genişleme sayesinde alanında lider firmalardan biri olma konumunu sürdürmektedir. 2018 itibari ile Ensinger’in 400 milyon Euro’nun üzerinde cirosu bulunmaktadır.

Ürünler

Ensinger’de bir materyal ve bir üretim metoduna karar verirken:

Yapı sektörüne yönelik ürünler

Ensinger, yapı sektörüne yönelik olarak 2 ürünle tanınıyor.

insulbar ısı yalıtım bariyerleri (firmanın web sitesi: https://www.insulbar.de/tr)

Thermix sıcak kenar cam çıtaları (firmanın web sitesi https://www.thermix.de/tr)

2 üründe de spesifik hatta Ensinger’in yıllardır geliştirme aşamasında bizzat içinde olduğu uygulama alanları söz konusu olduğundan plastik materyal seçiminde Ensinger en optimum materyalleri kendisi belirlemektedir. Örneğin insulbar ısı yalıtım bariyerleri standart olarak %25 cam lifi takviyeli (modifikasyonlu) PA66 poliamit materyal ile üretilmektedir. Ancak tij profili olarak kullanılan insulbar profiller düşük sürtünme özellikli materyal tercih edilerek üretilmektedir. Yada lambda optimize insulbar profilin materyali standart insulbar profillerden farklı olup burada da Ensinger kendisi optimum materyali kullanmaktadır.
Ensinger’in, yapı sektörüne yönelik 2 markası olan insulbar ve Thermix haricinde, sayısız uygulama alanlarına yönelik, farklı özelliklerdeki yüzlerce termoplastik bileşik portföyüne ve bu bileşik ve modifikasyonları kullanılarak, farklı imalat yöntemleriyle üretilen yarı mamül ve ürünleri bulunmaktadır.

Bileşikler

Ensinger farklı uygulama alanları ve farklı plastik özellikleri için istenen gereksinimleri karşılayan bileşikler geliştirmekte ve üretmektedir. Büyük olasılıkla aradığınız optimum çözüm 500’ün üzerindeki Ensinger bileşiklerinden birinde mevcuttur. Ensinger doğru bileşiği seçmenizde size yardımcı olacak.

Bileşik ve modifikasyonları ile üretilen yarı mamül ve mamüller

Bileşikler, Ensinger’in departmanlarından biridir ve işlem görmemiş bileşiklerin de satışı yapılabilmektedir. Ancak diğer ürünler ve aynı zamanda departmanlar da şöyle sıralanabilir

stok şekiller

imalat yöntemleri: ekstrüzyon, sıkıştırma kalıplama, döküm poliamit

Yarı mamül mühendislik plastikleridir. 100’ün üzerinde plastik çeşidinden ürünler bulunur ancak standart ürünler dışında müşteri isteğine göre de farklı materyaller kullanılabilir. Çubuklar, borular ve levhalar birçok farklı boyutta ve ihtiyaca uygun özellikte temin edilebilir.

enjeksiyon kalıplama

imalat yöntemleri: enjeksiyon kalıplar

işlenmiş parçalar

imalat yöntemleri: mekanik işlem

direkt şekillendirme

imalat yöntemleri: sıkıştırma kalıplama

endüstriyel profiller

imalat yöntemleri: ekstrüzyon

Bu ürün başlıklarının her biri Ensinger’de farklı departmanlar tarafından ele alınmaktadır ve ihtiyaç halinde ilgili departmanla iletişime geçilmelidir.

Hangi materyal ve hangi imalat yöntemi?

materyal seçimi

Uygulama alanı ve/veya imalat yöntemi biliniyor ise aşağıdaki bağlantıdan mevcut yarı mamül ve mamüllerin listesine ulaşılabilir ve aralarında filtreleme yapılabilir.

http://www.ensinger-online.com/my/applications/

Müşteri aradığı termoplastik bileşiği ve varsa modifikasyonu ismiyle biliyor ise aşağıdaki bağlantıdan materyalin teknik veri sayfasına ulaşabilir.
Ensinger ürünleri teknik veri sayfaları

Termoplastikler, Ensinger’in bileşikleri ve modifikasyonlar hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
termoplastik, bileşikler ve modifikasyonları

imalat yöntemleri:

bileşik hazırlama

Ensinger, mühendislik plastiklerinden, yüksek ısıya dayanıklı yüksek performans plastiklerine kadar geniş bir yelpazede materyallerle ihtiyaca göre bileşikler hazırlar. Bileşik hazırlama esnasında, plastik hammaddeler, dolgu veya katkı maddeleriyle eritilir, ince şeritler olarak ekstrüde edilir ve sonra granül haline getirilir. Bu işlem plastiğin özelliklerinin özel uygulamalara uyarlanmasını sağlar. Örneğin sürtünme özellikleri veya elektrik iletkenliğini iyileştirilebilir. Bileşikler hazırlama ile elde edilen bileşikler Ensinger için ürün değeri taşımakla beraber diğer üretim yöntemleriyle birlikte bileşiklerin profil, stok şekil, endüstriyel profil, enjeksiyon kalıp, işlenmiş parçalar ve direkt şekilleme mamülü olarak da müşterilere sunulması mümkündür.

ekstrüzyon

Basınç ve sıcaklık kontrollü ekstrüzyon, plastiklerin bir ekstrüzyon presinde plastikleştirildiği ve daha sonra basınçla özel olarak şekillendirilmiş bir kalıp içinden zorlandığı sürekli bir üretim işlemidir. Ortaya çıkan geometrik şeklin kesiti, kullanılan kalıp veya kalibrasyonla aynıdır.
Ekstrüzyon işlemi, geniş duvar kalınlıklarına ve boyutlarına sahip, stok şekiller olarak da bilinen, profil ve yarı mamul üretiminde etkili bir yöntemdir. Yarı mamul portföyü çeşitli boyut ve renklerde çubuklar, borular ve plakalar içermektedir. Ekstrüzyonla stok şekiller, endüstriyel profiller, ısı yalıtım bariyerleri ve sıcak kenar cam çıtaları imal edilir.

enjeksiyon kalıplama

Enjeksiyon kalıplama, hızlıca ticari kullanıma uygun bitmiş parçaların seri imalatı için oldukça verimli bir şekillendirme işlemidir. Plastik bir ekstrüder kullanılarak eritilir, plastikleştirilir ve enjeksiyon kalıbına basınçla enjekte edilir. Kalıptaki boşluk, bitmiş parçanın şeklini ve yüzey yapısını belirler. Enjeksiyon kalıplama süreci, genellikle takım üretim maliyetleri nedeniyle büyük üretimlerde ekonomiktir. Enjeksiyon kalıplama ile enjeksiyon parçalar elde edilir.

sıkıştırma kalıplama / sinterleme

Sıkıştırma kalıplama ve sinterleme, gerilimi hafifletme eğilimi ile stres yumuşamalı yarı mamul ürünler ve özel kalıplar üretmek için kullanılır. Sözde sıkıştırma kalıplama tekniği, yarı mamul ürünlerin imalinde kullanılır. İşlem, basınç altında yüksek sıcaklıkta bir kalıba sıkıştırılan toz haline getirilmiş parçacıkları kullanır. Söz konusu süre ve kullanılan malzeme yüzünden, bu süreç nispeten emek yoğun ve maliyetlidir. Sıkıştırma kalıplama yönteminin aksine, matris sıkıştırma veya doğrudan şekillendirme tekniği, takım dışı özel dökümlerin doğrudan üretimine olanak tanır. Özel bir kalıp gerektiği için, bu işlem genellikle yalnızca 1.000 adetlik bir üretim için kârlıdır. Sıkıştırma kalıplama yöntemiyle stok şekiller ve direkt şekillendirme mamülleri elde edilir.

döküm poliamit

Basınçsız özel döküm, neredeyse tümüyle işlenmiş büyük hacimli duvarlı bileşenlerin üretimi için özellikle başarılı bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. Dökme poliamit yarı mamuller, özel dökümün yanı sıra, ekstrüzyon metodunu kullanmaktan çok daha büyük boyutlara sahip plakalar ve çubuklar şeklinde yarı mamul ürün döküm tekniği kullanılarak da üretilebilir.
Bu yöntemi kullanarak üretilen yarı mamuller ve özel döküm ürünler, ekstrüze edilen ürünlerden daha düşük iç gerilme seviyelerine sahiptir. Döküm yöntemleri 0.5 ila 900 kg arasında değişen küçük ve orta ölçekli üretim hacimleri için idealdir. Bu yöntemle stok şekiller elde edilebilir.

mekanik işlem

Mekanik işlem, özellikle küçük üretim işlemleri için, bitmiş bir plastik parçaya ulaşmanın en hızlı, en ekonomik yoludur. Mekanik işleme tekniğini kullanarak, yüksek sıcaklık plastiklerinden, son derece hassas toleranslara sahip bitmiş parçalar üretilebilir. Bu da, CNC freze tezgahlarının, torna tezgahlarının veya plastiklerin işlenmesi için özel aletlerle donatılmış testerelerin, plastiği şekillendirmesi ile olur. Kullanılan plastik, bir stok şekil veya önceden üretilmiş enjeksiyon parça olabilir. Mekanik işlem yöntemiyle işlenmiş parçalar elde edilir.Bu site Ensinger’in resmi sitesi değildir. Ensinger hakkında daha fazla ve en güncel bilgi için www.ensingerplastics.com adresini ziyaret ediniz.