Isıcam Sinerji ve Konfor | cam seçimi rehberi2018-05-14T12:27:01+00:00

Isıcam Sinerji ve Konfor

Isıcam, Şişecam’ın bir markasıdır. Dolayısıyla en güncel bilgiyi Şişecam’dan alabilirsiniz. Yeni web siteleri oldukça açıklayıcı ve kolay anlaşılır olmuş. Bu sayfada amaçlanan, hane kullanıcılarını kendilerine en uygun camı seçmeleri konusunda bilgilendirmek, duydukları Isıcam Sinerji ve Konfor isimlerinin ne anlama geldiği, farklarının neler olduğu konusunda bilgi vermektir. Bu sayfada ısıcam satışı yapılmamakta sipariş alınmamaktadır.

Isıcam

2 yada 3 cam panelin, yüzeyleri birbirlerine paralel olacak şekilde, kenarlarda ara boşluk çıtaları ile belli bir mesafede sabitlenmesi ve ara boşluktaki hava yada soy gazın sızdırmazlığının sağlanmasıyla oluşturulan saydam panellere yalıtım camı denir. Türkiye’de yalıtım camı yerine daha çok ısıcam tabirini kullanıyoruz. Oysa Isıcam, Şişecam firmasının bir markasıdır. Ancak Avrupa’nın en büyük 4 üreticisinden biri olan Şişecam’ın bu markası ülkemizde jenerik marka olmuştur, yani bu ürünlerin genel adı gibi kullanılagelmiştir.

Sinerji ve Konfor

Cam teknolojisi son yıllarda hızlı şekilde gelişti. Sadece ısı yalıtımı değil, güneş kontrolü, ses yalıtımı, güvenlik gibi bir çok beklentimizi karşılar hale geldi. Konut proje geliştirici ve müteahitler için mimari cam seçimi ve performans kriterleri sayfasında teorik ve detaylı bilgiler bulunuyor. Şişecam da müşterileriyle iletişimini büyük konut projeleri ve iş merkezleri için bu teorik ve sayısal jargon üzerinden sürdürüyor. Yani bir plaza için cam seçimi yapılacak ise camlar Sinerji olsun yada Konfor olsun denmez, daha teknik konuşulur. Bu tür camlar hakkında daha detaylı bilgi ör. Şişecam Solar Low-e Cam sayfamda mevcut, okuyabilirsiniz. Ancak hane kullanıcılarının yani bir evi , bir işyeri olan herkesin bu teorik bilgilerle kafası fazla karışmadan güneş kontrollü ve ekstra ısı yalıtımı sağlayan seçeneklerden haberdar olması gerekiyor. Çünkü siz, biz, hepimiz bu yeni nesil ürünlerin ne gibi faydalar sağlayacağını bilmedikçe, konut geliştiricileri, mimarlar ve pencere montajı yapan firmalar da hep en ucuz, en niteliksiz ürünleri kullanma eğiliminde olacaklardır haklı olarak. İşte bu sebeple Şişecam, akılda tutması kolay olacak şekilde nitelikli Isıcam ürünlerine;

 • Isıcam Sinerji (Isıcam S)
 • Isıcam Konfor (Isıcam K)

isimlerini verdi. Ev ve işyerleriniz için cam seçimi, uzun yıllar konforunuzu ve enerji tüketiminizi etkileyecek bir karardır. Belki 20 sene o camı kullanacaksınız. Bu yüzden ilk yatırım maliyetinden çok daha önemlisi uzun yıllar faydasını görmeniz olacaktır.

Isıcam Sinerji

Isıcam Sinerji, kışın sıcağı içeride tutarak, ısı kayıplarını, tek cama göre %77, Isıcam Klasik®’e göre %50 azaltır, yakıt giderlerinden tasarruf sağlar.

Pencere önlerinin kışın soğuk olmasını önler. Camda buğu görme olasılığını en aza indirir.

Sadece %5 (doğrama+cam toplam fiyata göre) daha fazla ödeyerek camınızın sinerji özellikli olmasını isteyebilirsiniz. Senelerce kullanacağınızı göz önünde tutunuz. Standart çiftcam yerine Isıcam Sinerji® kullanılması durumunda yapılan ilave harcama, sağlanan enerji tasarrufu ile 1-2 yılda geri döner.

ısıcam sinerji - ısıcam S

Isıcam Konfor

Isıcam Konfor, aynı Isıcam Sinerji’de olduğu gibi, kışın sıcağı içeride tutarak, ısı kayıplarını, tek cama göre %77, Isıcam Klasik®’e göre %50 azaltır, yakıt giderlerinden tasarruf sağlar. Isıcam Konfor’u Isıcam Sinerji’den ayıran ilave özelliği; güneş ısısı girişini Isıcam Klasik®’e göre %40 azaltır ve soğutma giderlerinden tasarruf sağlar.

Pencere önlerinde kışın soğuk, yazın sıcak bölge olgusunu azaltır. Camda buğu görme olasılığını en aza indirir.

Sadece %10 (doğrama+cam toplam fiyata göre) daha fazla ödeyerek camınızın konfor özellikli olmasını isteyebilirsiniz. Standart çiftcam yerine Isıcam Konfor® kullanılması durumunda yapılan ilave harcama, klima yatırım maliyetinden ve ısıtma-soğutma  enerjisinden sağlanan tasarruf ile 1-2 yılda geri döner.

ısıcam konfor - ısıcam K

Cam Seçimi

Görüldüğü gibi Isıcam Sinerji’nin de Isıcam Konfor’un da ekstra ısı yalıtım özelliği var. Ancak Isıcam Konfor camda solar kontrol özelliği de var. Yani yazın soğutma masrafları doğan sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, pencereleriniz geniş ve direk güneş ışığı alıyor ise, hem soğutma masraflarınız düşer hem de iç mekanda cam kenarında güneş ışınlarından rahatsız olmadan oturabilirsiniz. Aynı sizin gibi eşyalarınız da güneş ışığından daha az etkilenir, kolay solmaz.

Yazları çok sıcak olmayan bir bölgede, doğrudan güneş ışığı almayan, kuzey cephe pencerelerinizde güneş kontrollü cam kullanmanıza gerek yoktur.Isıcam Konfor için fazladan masraf yapmak istemeyebilirsiniz ve Isıcam Sinerji ile yetinebilirsiniz. Buna siz karar verin.

Düzcam yani tek cam ısı yalıtımı açısından çok kötü değerlere sahiptir (k= 5.8 W/m²K.) Isıcam kullandığınızda ısı yalıtım değeri 2 kat daha iyi olmaktadır. (k< 2.9 W/m²K) Isıcam Sinerji yada Isıcam Konfor kullanıldığında (k= 1.1 W/m²K.) değerine ulaşılabilir. Buradan şu sonuç çıkıyor; Isıcam Klasik ile tek cam arasında yalıtım açısından ne kadar büyük bir fark varsa Isıcam Klasik ile Isıcam Sinerji ve Konfor camlar arasında da bu kadar fark vardır.

http://www.sisecamduzcam.com/tr/faaliyet-alanlarimiz/mimari-camlar/eviniz-is-yeriniz-icin-cam

En güncel ve doğru bilgiler için Isıcam ve Şişecam sayfalarından bilgi alabilirsiniz. Bana da sorumlarınızı alttaki yorum bölümünü kullanarak iletebilirsiniz.

52 Comments

 1. şeymaa 10 Eylül 2018 at 6:48 PM - Reply

  yaylaya ev yaptırdık manzara net olsun diye camları çok büyük bıraktık artık insaat bitti camlar takılacak fakat çok kararsız kaldık üç kat cam yaptırsak sinerji mi yaptırsak diye ısı bazında farkı ne olur camlarda filtre de olsun istemiyoruz renk farkı olur diye en garanti ısı sekli hangisi olur öeriniz nedir ya da kime danışabiliriz

  • oguzhanerol 19 Eylül 2018 at 6:16 PM - Reply

   ısıcam’ın kendi sayfasından camların özellikleri karşılaştırabilirsiniz, yine ısıcam’ın kendi danışmanlarına sorabilirsiniz, yerel camcıdan önce ısıcam merkeze danışmanız daha iyi olur

 2. Atila 4 Haziran 2018 at 4:30 PM - Reply

  Merhaba ben konfor cam taktirmak istiyorum fakat takildiginda konfor oldugunu nasil anlarim logosu varmi varsa nedir

  • oguzhanerol 19 Haziran 2018 at 10:42 AM - Reply

   Tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum ancak bu tür soruların cevabı hem benim yazılarımda hem de google’da “konfor cam nasıl anlaşılır?” diye sorularak bulunabilecek türden. Bir de bu sayfa ısıcam’ın resmi sitesi değil, ürün hakkındaki sorulara en doğru şirketin kendisi cevap verir. Eğer itilaflı bir durum var ise bu konuda size en çok firmanın beyanı yardımcı olacaktır.

 3. gizem 14 Mayıs 2018 at 11:53 AM - Reply

  Isıcam da füme rengi kullanılabiliyor mu

  • oguzhanerol 14 Mayıs 2018 at 12:29 PM - Reply

   ısıcam bir marka, markayı markanın sahibine, Şişecam’a sorabilirsiniz.

 4. Damla 8 Mayıs 2018 at 1:11 AM - Reply

  Merhaba oldukça gürültülü bir caddede oturuyorum penceremde 16 mm ısıcam düzcam mevcut,minimum gürültü için tam olarak bize önerebileceğiniz bir ısıcam modeli var mıdır?

  • oguzhanerol 9 Mayıs 2018 at 11:17 AM - Reply

   Merhaba Damla Hanım, Şişecam’ın akustik lamine camlarına göz atmanızı öneririm. Konuyu onların web sitesinden biraz araştırıp daha sonra da bir bayilerini bularak çözmeye çalışabilirsiniz.

 5. Cenk 12 Mart 2018 at 1:56 PM - Reply

  Merhabalar. Isıcam Konfor’da iki cam arasına argon gazı kullanılması gerekiyor mu acaba?

  • oguzhanerol 14 Mart 2018 at 2:50 PM - Reply

   Hayır. Gaz uygulaması ayrı bir konu, konfor olması ayrı bir konu.

 6. Mustafa Özgün 21 Aralık 2017 at 2:00 PM - Reply

  Merhaba;
  Kuzeye bakan ve kalorifer sistemi çok kuvvetli olmayan bir yatak odası balkonu odayı genişletmek için odaya katılmış, çok soğuk bir kış geçirdik geçen yıl, bu kışa girerken pvc firmasının %90 çözeriz demesi üzerine kalorifer takviyesi yerine pimapen değişikliğine gidildi, ısıcam sinerji seçildi, yarıya kadar yukarısı cam, alt kısım pvc pilastik kasalara yerleştirildi ve komple yenilenerek kaplandı, ilk soğuklarla beraber çok bir çözüm olmadığı anlaşıldı, muhtemelen %20-30 çözüm olmuştur, firma ücretsiz olarak alttaki pilastik kasalara da sinerji cam koymayı teklif etti ama iyileşme garantisi vermiyor, el ile baktığımda cam ile pilastik arasında ısı farkı anlayamıyorum ama ciddi terleme farkı var, cam da terleme minimum, ne yapmamı önerirsiniz, yere kadar cam taktırmak gerekir mi? ( kalorifer tam camın önünde değil malesef, bina da mantoloma yok)

  • oguzhanerol 25 Aralık 2017 at 10:54 AM - Reply

   Terleme bir göstergedir, o bölgenin soğuduğunun bir göstergesidir, siz elinizle de bakabilirsiniz. Cam, çerçeve, çerçeve altındaki varsa mermer, duvarlar… bu dediklerimin hepsine soğuk bir günde dokunun ve yüzeylerdeki soğuğu anlamayı çalışın, sebep duvarlarsa en iyi çözüm dıştan mantolama, eğer tek sorun pencerelerse dediğim gibi sorun nerde onu anlayın, en zayıf halka hangisiyse onu iyileştirmek daha efektif olacaktır, yani eğer camı değiştiniz ama contalarınız kötü ve aradan üfürüyorsa cam da sizi kurtarmaz, ustalara bırakmayın bu işi, kasaba sorsan et yemediğiniz için soğuktur, Türkiye burası, kendiniz emin olun lütfen en zayıf halkanın hangisi olduğundan, sinerji cam taktırdıysanız bunun işe yaramaması gibi bir durum olamaz, yarıyordur, boşuna para harcamadınız ama belki daha büyük ısı kayıplarınız var başka yerlerden

   • Mustafa Özgün 25 Aralık 2017 at 3:04 PM - Reply

    hocam cevabanız için teşekkürler, resimdeki gibi bir balkon olduğunu düşünebilirsiniz, alt tarafın da komple ısıcam sinerji yapılması mantıklı geliyor mu size, her ne kadar kalın bile olsa alttaki beyaz kısım cam kadar başarılı olamaz diyebilir miyiz?

    • oguzhanerol 26 Aralık 2017 at 12:15 PM - Reply

     Balkondan bahsediyorsunuz, alt katınız yada üst katınız da kapalı değil ise, balkon tavanı ve balkon zemini de alanı nispetinde büyük ısı kayıplarına yol açar, bunların hepsi iğreti çözümler ama yapabileceğiniz başka bir şey yok ise alt komşunuzun balkon tavanına mantolama yapmanız bile bir fayda sağlayabilir. Sizin eminim tavan ve tabandan da büyük ısı kayıplarınız oluyor, o yüzden sırf camla büyük bir iyileşme beklemeyin.

 7. Sukru 15 Aralık 2017 at 10:40 AM - Reply

  Merhaba oğuz bey terasli eve mufak yaptiracam ev kuzey dogu cephe hangi cam kullanmaliyim

  • oguzhanerol 25 Aralık 2017 at 10:49 AM - Reply

   Kuzeydoğu cephede Sinerji cam işinizi görür, Konfor’a gerek yok, standart ısıcam yerine ISICAM S tercih edin yani

 8. Yetkin 30 Kasım 2017 at 10:26 PM - Reply

  Merhaba oğuz bey evimiz kuzey cepheli ve malessef camlarimiz her kis kalorifer yanan odalarda cok terleme yapiyo ve bu terleme pence altindaki mermerden yere üstende tavana kadar sim siyah kuf tutuyor.bunu didetmek icin izalasyon iyi yapilmamai diye bu yaz doğramalari komple sokturup tekrar sağlamlastirarak yaptirdim ama bu kista ayni sikintilari yasiyorum.sizce bu seferde sadece camlari degistirerek bu sorundan kurtulabilirmiyim,hangi cami tercih etmeliyim tesekkurler.

  • oguzhanerol 2 Aralık 2017 at 5:19 PM - Reply

   Yetkin Bey Merhaba,
   Doğrusu bir de pencerelerde terleme neden olur sayfama göz atmanızı rica ederim. Göreceksiniz ki terleme 2 aşamada düşünülmesi gereken bir problem. Birincisi evde fazla nem oluşması, ikincisi de bu nemin kendine soğuk bir yüzey bularak yoğuşması, yani terlemenin oluşması. İlki olduğu sürece ikincisi bir yerde mutlaka olacak. Yani nem varsa ortamda ve havalandırmıyorsanız mutlaka bu canınızı sıkacak. Örneğin ben evde duş aldıktan sonra mutlaka banyoyu havalandırırım, yada içeride çamaşır asılacağı zaman tembihlerim evdekileri ki camları mutlaka aralayın. Hava çok soğuksa bile, belli aralıklarla bu yapılmalı. Bunu yapmıyorsanız belki pencerenizin yanında görmezsiniz terlemeyi ama bu sefer de duvarlarda görürsünüz. O yüzden birinci aşama bu. Devamını da pencerelerde terleme sayfamda bulabilirsiniz. O sayfaya lütfen göz atın. Örneğin pencere altında yekpare mermer kullanılıyorsa ne yaparsanız yapın o terler, çünkü yanlış da olsa bizim ustalarımızın çok sevdiği bir hatadır o. Benim evimde bile öyle yekpare mermer var, para verip yaptıramadım. Doğrusu o mermerin, doğramayla aynı düşey düzlemde bölünmesidir. Yani düşeyde aynı düzlemde kesintiye uğramadan bir ısı yalıtımı teşkil edilmelidir.

 9. Recep 26 Kasım 2017 at 3:26 PM - Reply

  Konfor camda uv folyolu olan cam dışa kalanmı olur ısıcamda

  • oguzhanerol 2 Aralık 2017 at 5:21 PM - Reply

   Dışta olur, içte olursa yanlış olur diyebilir miyiz derseniz, bunu ısıcam’a sormanız daha uygun. Bayiye değil direk ısıcam’a sorun lütfen.

 10. Ismail Ozalp 25 Kasım 2017 at 7:44 PM - Reply

  Gurultulu caddeye bakan guney cephe icin discam akustik lameks +16 mm ara bolme+ iccam konfor mu olmali ,yani gunes kaplama filmi distan baslayarak 3 veya 4 yuzdemi olmalidir ?

  • oguzhanerol 2 Aralık 2017 at 5:22 PM - Reply

   Isıcam’ın kendi sitesinden bize ulaşın kısmından sorunuzu iletin lütfen. En doğru cevabı almak için ısıcam’a danışmak en iyisi.

 11. ahmet vural 24 Kasım 2017 at 10:55 PM - Reply

  iyi günler ben mutfak balkonunu kırıp mutfağı genişleteceğim Ankarada hava soğuk oluyor ısı cam mutfağı ve evi iyi bir düzeyde sıcak tutabilir mi ?

  • oguzhanerol 2 Aralık 2017 at 5:26 PM - Reply

   sadece cam değil, doğramanın da çok büyük önemi var, bunu doğramacınızla görüşün lütfen, yalıtımlı cam balkon sistemleri var, sağlıklı sistemler mi görmedim, cam balkonlarda kolay toplanabilir olmaları açısından daha hafif ve görüşü kesmemesi açısından daha dar doğramalar tercih edilir, bu da ısı yalıtımlı camların kullanımı için çok uygun değildir, ancak 1-0’dan büyüktür, fitilleri basan, üfürmeyen bir doğrama sistemi size gösterebiliyorlarsa cam balkon olarak kullanılabilecek, o zaman ısıcam evet işe yarayacaktır, ama üfüren, hava geçirimsizliğini sağlamayan bir doğramada ısıcam da daha az fayda edecektir, bir de dediğim gibi yalıtım sizin için önemli ama eminim pratik açılması ve geniş doğramalarla görüşü kapamamak da önemlidir, hepsini düşünerek karar veriniz

 12. Umut Pekel 22 Kasım 2017 at 8:09 AM - Reply

  Oguzhan bey. Evimizde aliminyum dograma ve isicam kullanilmis. Ancak aliminyum dogramalar buz gibi oluyor. Kullanilan aliminyum dograma isi yalitimli mi degil mi nereden / nasil kontrol edip anlayabilirim?

  • oguzhanerol 2 Aralık 2017 at 5:31 PM - Reply

   Umut Bey Merhaba,
   Isı yalıtımlı alüminyum profil sayfamda gösterildiği gibi ısı yalıtımlı alüminyum doğramalarda ortada plastik bariyerler vardır. Hatta benim de işim bu bariyerlerin satışı. Bariyerleri gözle görebilirsiniz elbette. Pencereyi açın, hareketli olan doğramaya kanat denir, bakın gözünüzle ortasında o siyah plastiği görüyor musunuz? Görüyorsanız, yani alüminyumun dış ve iç yüzeyi arasında bir plastik var ise o zaman ısı yalıtımlıdır. Ancak her ısı yalıtımlı doğrama aynı derecede iyi ısı yalıtımı sağlamaz. Bizim ülkemizde sırf adı yalıtımlı olsun diye bakılır. En dar yalıtım plastikleri genelde tercih edilir. Bizde en çok satılan yalıtım plastikleri 15mm gibidir, Almanya’da ise 34, 42mm gibi bariyerler kullanılmaktadır. Dolayısıyla onların yalıtımlısıyla bizim yalıtımlımız arasında pratikte olana baktığında çok fark vardır. Bunu da anlattım çünkü yalıtımlı ve yalıtımsız olayı ak ve kara değil, Türkiye’dekiler genelde gri maalesef, yani adı yalıtımlı ama olabildiğince ucuz çözümler.

 13. Ayşe uyanıksoy 13 Kasım 2017 at 4:11 PM - Reply

  Merhaba
  Konfor cam mobilya kumaşlarının solmasını önler mi

  • oguzhanerol 14 Kasım 2017 at 12:16 PM - Reply

   Merhaba, kesinlikle normal yada sinerji cama göre çok daha etkili önler. Sıfıra indirir demeyelim ama kesinlikle etkili olur.

 14. İbrahim 13 Kasım 2017 at 11:53 AM - Reply

  Merhaba binam yeni ve yalıtım sorunu yok. Kışın ellerimi cama yaklaştırdığımda çok soğuk hissediyorum. Bildiğiniz gibi artık yeni binalarda özellikle boydan boya ve duvarların büyük kısmını kaplayan pencereler tercih ediliyor. Benimkilerde bu şekilde. Salonumun ve oturma odamın camlarını ne yapmalıyım sizce, dışardan yapılan uygulamalar faydalı oluyor mu acaba? Cam filmi gibi yaklaşımlar için görüşünüz nedir? Yaşadaığım il Ankara.

  • oguzhanerol 14 Kasım 2017 at 12:21 PM - Reply

   Elinizi cama değdirdiğinizde soğuk geliyorsa cam sandığınız kadar iyi olmayabilir. Yalıtımlı yada yalıtımsız cam yada bina diye tabirler doğru değil aslında. Yalıtımın bir derecesi var. İyi yalıtımlı da olabilir, kötü yalıtımlı da. Binanızda yalıtım olduğunu söylemeleri yalıtımın çok iyi olduğu anlamına gelmez. Yalıtım yaptım diyen müteahit de haklıdır, yalıtımı kötü diyen hane kullanıcısı da, eğer yalıtımın mertebesinden konuşmuyorlarsa. Anlatabildim mi? O yüzden ben de sizi kandırmışlar yalıtım yok demiyorum ama elinizi dokundurduğunuzda soğuğu rahat hissediyorsanız, demek ki camınız yeni nesil yalıtım camlarından olmayabilir. Eğer rezidansta ayrılmış standart pencereler var ise camını değiştirmek daha kolay olabilir. Filmler gün ışığı açısından daha çok etki eder. Yalıtım açısından yine en iyisi camın değişmesidir. Bir de tabi tek sorun cam mı? Yoksa cam çerçeve birleşim yerleri üfürüyor mu? Yada camın altında yekpare mermer var da oradan da soğuk geliyor mu gibi sorular da var doğrusu.

 15. Salih 20 Ekim 2017 at 8:48 PM - Reply

  İyi günler, eski PVC doğramarı değiştirip yalıtımlı alüminyum ve ısıcam konfor taktırmayı düşünüyorum. Ses yalıtımı ve ısı yalıtımı sizce nasıl olur?

  • oguzhanerol 21 Ekim 2017 at 11:14 AM - Reply

   sorunuzun yanıtı bu sitenin konusu aslında, tek cümleyle kısa bir cevabı yok ancak ses yalıtımı önemliyse sadece konfor cam değil aynı zamanda da akustik kontrolü olan bir cam tercih etmelisiniz. Ve elbette aldıktan sonra da kontrol etmelisiniz camın istediğiniz özelliklerde olup olmadığını. Cam çıtası üzerindeki yazıyı okuyarak kontrol edebilirsiniz.

 16. Şükrü Karakoç 4 Ekim 2017 at 5:14 PM - Reply

  Evime sinerji cam taktırdım
  Hangi camın sinerji olduğunu nasıl anlayabilirim.
  Kışları soğuk olan bölgede yaşıyorum. Takan ustanın dediğine göre odaya bakan cam sinerji imiş.
  Teşekkürler

  • oguzhanerol 5 Ekim 2017 at 11:23 AM - Reply

   Merhaba Şükrü Bey,
   Camın arasındaki çıtaya bakıp üzerini okursanız orada yazıyor olmalı. Eğer göremiyorsanız ve aldatıldığınızı düşünüyorsanız bence sadece bunu taktırdığınız yeri değil aynı zamanda Şişecam’ı da bundan haberdar edin ki başkalarının da başına gelmesin. Doğrudan Şişecam’a yazın, ısıcam’ın kendi sitesine

 17. Ela 3 Ekim 2017 at 12:22 AM - Reply

  Merhaba
  Pvc dogramamin camını sinerji olarak değiştirmek istiyorum. Ama nerden nasıl yaptirabilirim böyle ufak bir işi ? 4 tane 2×1 ölçüsünde nasıl bir maliyet çıkar bana bilgi verebilirmisiniz acaba ?

  • oguzhanerol 3 Ekim 2017 at 10:44 AM - Reply

   Merhaba,
   Fiyatlar hakkında fikrim yok desem şaşırır mısınız? Üstelik gerçekten 1-2 pencere için sadece camları değiştirmek istediğinizde camdan çok işçilik tutacaktır. Ama eğer pencere çerçevelerinizde problem olmadığını düşünüyorsanız ve sadece camları değiştirmekle sorunu çözeceğinize eminseniz fiyat almanızı öneriririm. Sonucu da bizimle paylaşırsanız sevinirim.

 18. Ercan 29 Eylül 2017 at 1:27 PM - Reply

  Oguz bey merhaba bir villa yaptırmayı planlıyorum ve kullanım alanlarında oldukça fazla cam kullanmak istiyorum bununla ilgili tum kapı ve pencereler boydan sürğülü dograma olacak öncellikle doğramada pvc mi aleminyum mu kullanalım ısı yalıtımı ve güvenlik için en ideal cam ne önerirsiniz.

  • oguzhanerol 29 Eylül 2017 at 6:48 PM - Reply

   Ercan Bey Merhaba,
   Geniş açıklıklar için alüminyum her zaman en uygun malzemedir. Daha çok cam kullanmak ve iç mekanla dış mekanın irtibatını kesmemek istiyorsunuz ki mimaride trend de bu yönde. Bunun için de çerçevelerin olabildiğince dar, ama dar olduğu kadar da sağlam olması gerekir. Bunu da en iyi metal sağlar; yani alüminyum. Cam içinse birçok farklı faktör var cam seçiminde dikkate alınması gereken. Yazımda bunlardan bahsediyorum. Siz kendi önceliklerinize göre seçmelisiniz. Çok uzun değilse yazılara şöyle bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Isı yalıtımı, güvenlik dışında da, örneğin güneş kontrolü gibi, akustik gibi başka faktörler de önemli gelebilir okuduktan sonra, sonuçta hepsi için ayrı cam olmayacak, yada 2 sene sonra değiştirmeyeceksiniz, herşeyi düşünüp doğru kararı vermiş olun. Bence geniş ve yüksek açıklıklarda camlardaki güneş kontrolü de çok önemli. Bunları anlattım hep yazılarımda.

 19. Yüksel DEMiREL 14 Eylül 2017 at 3:05 PM - Reply

  Evimiz yeni ve güneş almasına rağmen, yeteri kadar havalandırmamıza rağmen kışın camlarda çok fazla buhar oluyor.Sular çoğu zaman küpeştenin üzerine akıyor.Ne yapabilirim?İyi günler…

  • oguzhanerol 21 Eylül 2017 at 10:54 AM - Reply

   Kışın camın üstünde, içerden buhar görüyorsanız cam soğuyor demektir, yani yalıtımı iyi olmayabilir. Diğer bir sebepte evde üretilen fazla nemi dışarı atamıyorsunuz demektir. Belki şu yazım da size biraz faydalı olur: Pencerelerde terleme, rutubet neden olur, nasıl önlenebilir?

 20. Nuray Selçuk 12 Eylül 2017 at 5:01 PM - Reply

  Merhaba, evimimiz çok güneş alan bir ev ama kışın da bir o kadar soğuk oluyor. Yani kışın güneş bizim için çok önemli, konfor camı tercih etmek doğru olur mu?

  • oguzhanerol 13 Eylül 2017 at 6:46 AM - Reply

   Merhaba Nuray Hanım, kuzey cepheye bakan camlarınızı sinerji, güney cepheye bakanları konfor yapabilirsiniz.

 21. altın 8 Eylül 2017 at 1:38 PM - Reply

  iyi günler, ısıcam KONFOR her iki tarafı da temperli olabilir mi ?

  • oguzhanerol 21 Eylül 2017 at 11:07 AM - Reply

   Neden 2 tarafta da temperli cam istediğinizi sorabilir miyim peki?

 22. kadir 3 Eylül 2017 at 1:37 PM - Reply

  Cok gurultulu bir caddede 4+16+4 cam cam sesi kirar mi ?

  • oguzhanerol 3 Eylül 2017 at 4:33 PM - Reply

   Merhaba Kadir Bey,
   Gürültülü bir caddede mutlaka Akustik Lamine cam kullanmanızı tavsiye ederim. Bizim ustalarımız pek sevmez standart dışı iş yapmayı, fiyat da gözünüzü korkutmasın diye böyle detaylarla rakamları şişirmeyi sevmezler, ama siz mutlaka akustik lamine camlı ısı yalıtım camı isteyin.

 23. mustafa 9 Ağustos 2017 at 4:02 PM - Reply

  oğuz bey;
  ısıcam sinerji de lov-e kaplama 3. yüzeyde olduğu zaman ısıl verimde br değişiklik olurmu

  • oguzhanerol 10 Ağustos 2017 at 2:06 PM - Reply

   Yazın soğutma giderleriniz oluyorsa, yani sadece kışın soğuktan değil, mevsimine göre yazın sıcaktan da korunmak istiyorsanız 2. yüzeyde olması optimum olandır. Ama daha çok ısıtma baskın bir iklimse, kışlar da sert geçiyorsa 3. yüzeyde olması tercih edilebilir.

 24. hatice 3 Ağustos 2017 at 10:00 AM - Reply

  benim yazlık evimin olduğu yer kışın soğuk yazında güneş gören bir yerde konumlanmış durumda hangi camı tavsiye eder siniz?

  • oguzhanerol 3 Ağustos 2017 at 1:32 PM - Reply

   Isıcam Konfor hem kışın sıcağı içeride tutar, hem yazın güneş ışınlarından ve ısısından içeriyi korur

 25. yusuf naiboglu 23 Temmuz 2017 at 9:28 PM - Reply

  bu camlar zararlımıdır

  • oguzhanerol 24 Temmuz 2017 at 5:50 PM - Reply

   Kesinlikle zararlı değildir. Nasıl bir zarar geldi aklınıza?

Leave A Comment